My status

Vitajte na AustraliaExpert Slovensko!   zaregistrovať alebo prihlásiť.Ponuka kurzov

Vyhľadávanie škôl

StudyPlanner

Porovnávač cien

Akčné ponuky

Knižnica informácií


Knižnica informácií

Knižnica informácií > AE sprievodca študijnými pobyty > Austrálske lokality

Austrálske lokality

 

Sydney, New South Wales

 

Rozloha: 12,150 km2

Populácia: 4,5 milióny

Časový posun oproti strednej Európe: +8 (zimný čas v Austrálii), +10 (letný čas v Austrálii)

Telefónna predvoľba: 02

 

Sydney je najstarším mestom v Austrálii a ekonomickým pohonom celej krajiny. So svojimi 300 slnečnými dňami v roku patrí k mestám s najkrajším počasím v Austrálii. Centrum mesta sa nachádza na južnej strane zálivu, približne 7 km od ústie do oceánu.

 

V centre (CBD - Central Business District) je plno výškových budov a sídiel väčšiny významných firiem. Vzhľadom k dobrej dopravnej dostupnosti sa v tejto časti nachádza tiež väčšina miestnych jazykových a odborných škôl a taktiež naše študentské centrum. Sami budete prekvapený, akú veľkú časť centra zastáva zeleň. Hyde Park je pre väčšinu študentov pešky dosiahnuteľný aj behom prestávok. Len kúsok odtiaľ je botanická záhrada, ktorá začína hneď vedľa budovy Opery. Miesta na odpočinok aj prácu v centre ponúkajú tiež Darling Harbour. Tu sa nachádza množstvo reštaurácií, kino IMAX a tiež morské akvárium. Ďalším takým miestom je starobylá štvrť Rocks, ktorá svojimi  domčeky z časov osídľovania dôrazne kontrastuje so susediacimi mrakodrapy a navodzuje atmosféru starých časov plných štýlových reštaurácií a podnikov. Južnú časť a severnú časť Sydney spája známy most "Harbour Bridge" a tiež tunel. Na druhú stranu sa dostanete tiež mestským prievozom z móla "Circular Quay".

 

 

 

Brisbane, Queensland

 

Rozloha: 5,900 km2

Populácia: 2 milióny

Časový posun oproti strednej Európe: +9

Telefónna predvoľba: 07

 

Brisbane je hlavné mesto "slnečného štátu" Queensland. Je to 3. najväčšie mesto v Austrálii a bolo niekoľkokrát zvolené ako najkvalitnejšie miesto pre život v Austrálii. Mesto tak v posledných rokoch nezískava nové populačné prírastky len z imigrácie, ale aj presunom celých austrálskych rodín za novým životom v Brisbane. Mnohí zo študentov, ktorí sa zdržiavali v Austrálii dlhšiu dobu a majú jej mestá dobre precestované, by Vám povedali: "Sydney má nádherný prístav, úžasnú atmosféru ..., keby som volil, kde zostať kvôli práci / kariére apod., žil by som v Sydney. Ak by som ale nebol ničím viazaný a mal si vybrať miesto pre spokojný rodinný život (veľký dom, záhrada, BBQ, krásne počasie ..) žil by som v Brisbane".
 

Centrum mesta sa rozkladá na brehoch rovnako pomenovanej rieky Brisbane River. Pretože mesto nemá mestské pláže (za tými musíte ďaleko za mesto, najlepšie až do 100 km vzdialeného Gold Coast), bola priamo v centre mesta vytvorená umelá pláž so sériou bazénov a voľným vstupom pre verejnosť. Aj cez narastajúcu populáciu centrum mesta nepôsobí hektickým dojmom, ale príjemnou, z nášho pohľadu prázdninovou atmosférou. Všetky školy sa nachádzajú v centre mesta neďaleko známej pešej zóny Queen Street Mall. Okolo sú upravené trávnaté plochy vo kvalite golfového ihriska, kde posedávajú a polihujú študenti počas obeda alebo prestávok.

 

 

 

Melbourne, Victoria

 

Rozloha: 8,800 km2

Populácia: 4 milióny

Časový posun oproti strednej Európe: +8 (zimný čas v Austrálii), +10 (letný čas v Austrálii)

Telefónna predvoľba: 03

 

Melbourne je hlavným mestom štátu Victoria a druhým najľudnatejším mestom v Austrálii (hneď po Sydney). Štvrte Melbourne sa rozkladajú pozdĺž celého zálivu Port Philip Bay, ďalej sa tiahnu do vnútrozemia smerom na západ aj na východ až k úpätí pohoria Dandenong Ranges. Centrum mesta sa nachádza na severnom brehu rieky Yarra River približne 3 km smerom od pobrežia oceánu a mieša sa v ňom elegantná európska architektúra z počiatku 19. storočia s modernými mrakodrapmi súčasnej architektúry.

 

Tak ako aj v iných mestách Austrálie tak aj tu väčšina škôl sa nachádza v centre mesta. Dopravná dostupnosť je dobrá. Možnosti študentov reálne získať prácu počas pobytu sú vzhľadom k počtu miestnych obyvateľov a veľkosti samotného mesta veľmi dobré a sú porovnateľné s možnosťami v Sydney. Vzhľadom k podnebnému pásmu, v ktorom so Melbourne nachádza, je potrebné pripraviť sa aj na chladnejšie a daždivé dni v priebehu roka. Leto začína v decembri a končí vo februári. Ponúka pomerne veľký počet teplých dní s teplotami okolo 26 ° C. Podzim (marec, máj) patrí k veľmi príjemným obdobím s vysokou modrou oblohou. Zima môže byť pomerne chladná. Za pouhé 3 hodiny jazdy sa z Melbourne dostanete do austrálskych lyžiarskych stredísk!

 

 

 

Perth, Western Australia

 

Rozloha: 5,400 km2

Populácia: 1,6 milióna

Časový posun oproti strednej Európe: +7

Telefónna predvoľba: 08

 

Perth je moderné a pulzujúce mesto na pobreží Indického oceánu. Pýši sa najvyšším počtom slnečných dní v roku v celej Austrálii. Bežná teplota je v lete okolo 30 ° C, v zime okolo 18 ° C. V období januára-marca sa síce môžu objaviť teploty až okolo 40 ° C, ale vlhkosť vzduchu zostáva aj tak veľmi nízka. Inak povedané, počasie je v Perthe v priebehu celého roka veľmi vyrovnané a príjemné, bez častých výkyvov a extrémov.

 

Perth je hlavným mestom Western Australia. Je tiež považované za najizolovanejší hlavné mesto na svete. Veď z Perthu do Sydney je to autom 4400 km. Architektúru centra ovplyvnil do značnej miery fakt, že Perth je zároveň najmladším hlavným mestom Austrálie. Centrum je teda veľmi moderné, týčiaci sa mrakodrapy zo skla a ocele pôsobí až sterilne čisto. Z podobných dôvodov hodnotí pozitívne väčšina študentov aj kvalitu ubytovania -  nie je drahé a má veľmi dobrú úroveň, staršia zástavba sa totiž takmer nevyskytuje.

 

Centrum pôsobí kompaktným dojmom. Rieka "Swan River" ho rozdeľuje na dve časti. Tu je situovaná tiež väčšina škôl. Juhovýchodne od centra sa nachádza miestny prístav a vyhlásené centrum nočného života Freemantle. Západným smerom od centra sa rozprestiera King's Park, ktorý ponúka skvelý výhľad na celé mesto. Ďalej na západ sa tiahnú obytnej štvrti až do vzdialenejšieho Scarborough a Cottesloe beaches na brehu Indického oceánu. Je potrebné si uvedomiť, že pláže sú od centra pomerne ďaleko a bude nutné za nimi cestovať.Naopak z letiska do centra je to len 8 km. I vďaka výraznému ekonomickému rastu sa v porovnaní sa situáciou pred niekoľkými rokmi, vo meste do veľkej miery zlepšili možnosti reálneho získania práca pre zahraničných študentov. Všeobecná situácia v Perthe je študentmi hodnotená ako dobrá. 

 

 

 

Cairns, Queensland

 

Rozloha: 490 km2

Populácia: 164,000

Časový posun oproti strednej Európe: +9

Telefónna predvoľba: 07

 

Je srdcom tropického severu vo štáte Queensland. Na jednej strane je obklopený oceánom, na druhej strane potom zelenajícími sa kopcami tiahnucími sa do vnútrozemia. Je to ideálna základňa pre podnikanie výprav do celej oblasti. Z prístavu vychádzajú lode na všetky okolité ostrovy a predovšetkým k Veľkému bradlovému útesu, ktorý je svetovým unikátom a rajom potápačov. Pláže sa nenachádzajú priamo v centre, ale až za mestom. Tropické podnebie predznamenáva teplé počasie a vysokú vlhkosť počas celého roka.

 

V Cairnsu sa nachádza niekoľko jazykových i odborných škôl. Ak teda chcete spojiť dovolenku v trópoch s potápaním a jazykovým štúdiom, je pre Vás Cairns vhodnou voľbou. 

 

 

 

Gold Coast, Queensland

 

Rozloha: 400 km2

Populácia: 402,650

Časový posun oproti strednej Európe: +9

Telefónna predvoľba: 07

 

Gold Coast je známy svojim slnečným, subtropickým podnebím, skvelými plážami pre surferov a spleťou vodných kanálov. Vodné kanály pretkávajú väčšinu pobrežných štvrtí a tak môže mať väčšina obyvateľov zakotvenú svoju loď až u svojho domu. Charakteristické výškové hotely a apartmány lemujú pobrežie po celej jeho dĺžke. Pobrežie oblasti Gold Coast je tvorené  57 kilometrami piesočných pláží, ktoré patria k najznámejším v celej Austrálii.

 

Medzi ne patrí Surfers Paradise, South Stradbroke Island, The Spit alebo Main Beach. Jednotlivé časti spájajú autobusy mestskej hromadnej dopravy. Ideálny pre pohyb na Gold Coast je však bicykel, ktorý vlastní takmer každý študent. Gold Coast má svoje vlastné medzinárodné letisko Coolangatta, väčšina študentov však využíva letiska v Brisbane, ktoré ponúka oveľa viac leteckých spojov a je odtiaľ vzdialené iba 100 km. Na Gold Coast môžete navštíviť aj známe zábavné parky Seaworld, Wet & Wild, Dreamworld a Movieworld. Takéto parky nie sú lákadlom len pre zahraničných študentov a turistov, ale aj obyvatelia neďalekej Brisbane, ktorí na Gold Coast s obľubou trávia víkendy so svojimi rodinami.

 

 

 

Adelaide, South Australia

 

Rozloha: 1,830 km2

Populácia: 1,3 milióna

Časový posun oproti strednej Europe: +8,5 (zimný čas v Austrálii), +9,5 (letný čas v Austrálii)

Telefónna predvoľba: 08

 

Adelaide je miliónová metropola a hlavné mesto Južnej Austrálie "South Australia". Väčšina štvrtí sa nachádza na východnej strane zálivu St. Vincent, na samom južnom cípe štátu South Australia. Súbežné ulice v centre mesta pretínajú pod uhlom 90 stupňov ulice priečne.

 

V centre sa vďaka tomu veľmi ľahko zorientujete. V Adelaide sa nachádzajú kvalitné jazykové a odborné školy. Štúdium na štátnych univerzitách ponúka všetky dostupné odvetvia. Počasie v Adelaide svojim charakterom pripomína juh Európy: horúce letá s teplotami okolo 28 ° C a mierne zimy s teplotami okolo 15 ° C. Úplne iné teploty (až okolo 40 ° C) v rovnakom období môžu panovať vo vnútrozemí a vo vzdialených častiach štátu South Australia.

 

 

 

Hobart, Tasmania

 

Rozloha: 1,360 km2

Populácia: 212,000

Časový posun oproti strednej Európe: +9 (zimný čas v Austrálii), +10 (letný čas v Austrálii)

Telefónna predvoľba: 03

 

Hobart je hlavným mestom Tasmánie. Miestne informačné materiály dodávajú, že je tiež 12tým najväčším mestom v Austrálii. V roku 2004 populácia presiahla 200 tis. obyvateľov. Populačný rast je tu jedným z najvyšších v Austrálii. Hobart je správnym a administratívnym centrom Tasmánie. Je tiež východiskovým prístavom pre polárne expedície Austrálčanov a Francúzov.

 

V Hobarte sa nachádza niekoľko jazykových škôl, colleges a predovšetkým University of Tasmania. Hobart je centrom austrálskeho jachtingu a cieľom známeho závodu jácht zo Sydney do Hobartu. Na Tasmánii majú klasické 4 ročné obdobie. V lete sa teploty pohybujú okolo 22 ° C, v zime klesajú pod 12 ° C. Mrznúť teda síce nebudete, ale teplejšie oblečenie sa rozhodne pribaliť oplatí.

 

 

 

Canberra, Australian Capital Territory

 

Rozloha: 810 km2

Populácia: 351,860

Časový posun oproti strednej Európe: +8 (zimný čas v Austrálii), +10 (letný čas v Austrálii)

Telefónna predvoľba: 02

 

Canberra je hlavným mestom Austrálie. S populáciou viac ako 350,000 je najľudnatejším vnútrozemským mestom a celkovo ôsmym najľudnatejším mestom Austrálie. Canberra je moderným mestom a na svojich návštevníkov pôsobí dojmom veľkého zeleného parku.

 

Canberra je známa svojimi štýlovými reštauráciami, barmi, butiky a plným kalendárom kultúrnych podujatí a festivalov. Kvalita a prestíž miestnych vzdelávacích inštitúcií patrí k najvyšším v celej Austrálii. Aj keď Canberra neleží priamo pri mori, pláže nie sú študentom nijako nedostupné. Stačí si urobiť dvojhodinový výlet do oblasti "South Coast" a užiť si tak miestne relatívne nedotknuté pláže na pobreží Tichého oceánu. Vďaka polohe Canberry to nie je ďaleko ani do známeho pohoria Snowy Mountains. Po niekoľkých hodinách jazdy autom dorazíte do jediného miesta v Austrálii, kde je možné prevádzkovať zimné športy a využiť zázemie miestnych stredísk, ktoré  v ničom nezaostávajú za lyžiarskymi centrami v Európe.

 

 

 

Darwin, Northern Territory

 

Rozloha: 112 km2

Populácia: 124,800

Časový posun oproti strednej Európe: +8,5

Telefónna predvoľba: 08

 

Darwin je hlavným mestom Austrálskeho Severného Teritória. Mesto vyrástlo z malej základne na jedno z najmodernejších a najkultúrnejších miest Austrálie. Klíma je tu tropické. Počasie sa tu delia na suchú sezónu, keď je tu slniečko každý deň a potom na dažďovú sezónu, keď tropické cyklóny a monzúny prichádzajú ukázať svoju silu. Mesto má mnoho kilometrov krásnych, čistých pláží vrátane pláže "Causarina Beach" a veľmi známu pláž "Mindil Beach", ktorá je domovom Mindilských obchodíkov. Obyvatelia Darwinu milujú rybárčenie, ľudia z celého sveta sa zjazdia do Darwinu aby  chytili svoju rybu snov.

 

 

 

Sunshine Coast, Queensland

 

Rozloha: 3,100 km2

Populácia: 312,900

Časový posun oproti strednej Európe: +9

Telefónna predvoľba: 07

 

Sunshine Coast je región, ktorý sa nachádza na pobreží v juhovýchodnej časti Queenslande približne 100 km severne od hlavného mesta Brisbane. Tento región sa vyznačuje krásnymi plážami a úchvatnými pobrežnými scenériami. Mnoho svetovo známych pláží sa nachádza v Noosa Heads, Alexandra Headland, Mooloolaba, Coolum a Kings Beach. V tomto regióne nájdeme aj početné turistické atrakcie ako je Austrálska zoologická záhrada Steva Irwina alebo podmorský svet Marine Park.

AustraliaExpert portál

O portáli AustraliaExpert

StudyPlanner - plánovač štúdia

PriceTotal! - porovnávač cien kurzov

Ako vyhľadávať kurzy a školy

Užívateľský účet AustraliaExpert

AE asistenčné služby

Služby a výhody pre klientov

Kontakty na naše kancelárie

Štúdium v Austrálii v 5tich krokoch

Ubytovanie v Sydney - vybavené byty

Zabezpečovanie turistických víz

Vyžiadanie kalkulácie štúdia na mieru

AE sprievodca študijnými pobyty

Prečo študovať v Austrálii

Kurzy v Austrálii

Austrálske lokality

Študentské vízum do Austrálie

Turistické vízum do Austrálie

Práca v Austrálii

Ubytovanie v Austrálii

Zdravotné poistenie OSHC

Letenky do Austrálie - časté otázky

Zaujímavé blogy z Austrálie

Ako zostaviť plán svojho štúdia?

© 1995-2012 CZEKO Group, s.r.o.
Education & Travel Connections. Práva vyhradená.

Podmienky užívania

Ochrana osobných údajov

Pravidlá pre registrovaných užívateľov